Information til dig som leverantör till Fresks Försäljning

Information om övergång till e-fakturering via Peppol & Samtrafik för leverantörer till Fresks Försäljning AB

För en effektivare, snabbare och säkrare fakturahantering har vi beslutat att gå över till elektronisk fakturahantering för leverantörsfakturor. För att skicka elektroniska fakturor behöver ni ha avtal med en e-fakturaoperatör. Om ni för närvarande inte har möjlighet att skicka e-fakturor kontakta gärna Logiq så hjälper de er att hitta en lösning.


Vi önskar motta e-faktura från och med 25 augusti 2022.

Kom igång

STEG 1 STEG 2
Informera er nuvarande e-fakturaoperatör (VAN-leverantör) att ni önskar skicka e-faktura till Fresks Försäljning AB. Börja skicka e-faktura enligt nedan beskrivna innehållskrav och kontrollera gärna så er första fakturakörning mottagits av oss.

Logga in hos Inexchange och verifiera att Fresks Försäljning AB finns listat som mottagare.

Vid frågor, kontakta Inexchange

Verifiera i Pagero Online att Fresks Försäljning AB finns listat som mottagare.

Vid frågor, kontakta Pagero.

Informera TietoEvry om att fakturor till Fresks Försäljning AB ska skickas elektroniskt via EDI-operatören Logiq.
https://www.tietoevry.com/en/contact-tietoevry/

Informera Strålfors om att fakturor till Fresks Försäljning AB ska skickas elektroniskt via EDI-operatören Logiq.
https://www.stralfors.se/kontakt/

Vänligen kontakta din operatör för att komma igång. 

  • Skickar du PDF idag och inte har möjlighet att skicka EDI:
    • Kontakta Fresks Försäljning AB om de godkänner att ni fortsätter skicka PDF.
  • Är ni ett svenskt eller norskt företag och önskar skicka elektroniskt via vår Logiq InvoicePortal kan du teckna avtal om detta här.
  • Vid frågor om innehåll i filer så som referenser mm, kontakta Fresks Försäljning AB. 
  • Övriga frågor gällande övergången, kontakta servicedesk@logiq.se

Innehållskrav

För att vi ska kunna behandla era e-fakturor måste nedanstående krav uppfyllas.

VARUFAKTUROR
Vid fakturering av varufakturor skall fakturan innehålla:

  • Inköpsordernummer: Består av sex, alternativt sju siffror. Vi önskar en faktura per ordernummer.
  • Leveransadressens GLN nummer och ortsnamn (se egen butikstabell). Vi önskar en faktura per ort/resultatenhet.

OMKOSTNADSFAKTURA
Vid fakturering av omkostnadsfakturor skall fakturan innehålla:

  • Kostnadsställe: Butikens GLN-nummer
  • Namn på beställaren hos Fresks

Se tabell nedan för vilka fält informationen ska läggas i olika format:

Sektion i BIS 3.0 (Peppol) Sektion i SVEFAK Sektion i EDIFACT Sektion i BEAst Invoice 3.0.1
Inköpsordernummer Invoice/ OrderReference/ID AdditionalDocumentReference/cac:ID / @identificationSchemeID=”ORDER” RFF+ON Invoic/ InvoicHeader/ ReferenceToDocument/ OrderNumber
Köparens referens (Fresk Försaljning contact) /Invoice/ cbc:BuyerReference /Invoice/ BuyerParty/ Party/Contact/ Name /Invoice/RequisitionistDocumentReference[1] CTA+PD Invoic/ InvoicHeader/ ReferenceToDocument/ CustomerReferenceNumber
Partsinfo
Fakturamottagare Adresseras till butikens GLN, se egen butikstabell. Adresseras till butikens GLN, se egen butikstabell. UNB Reciever: 7350007280497
NAD+IV+7350007280497.
Fresks Försäljning AB
Box 376
831 25 Östersund
GLN: Invoic/ InvoicHeader/ InvoiceeNeB/ Invoicee
Org.nr: Invoic/ InvoicHeader/ InvoiceeNeB/ AddressNeB/ PartyIdentifier.
Fresks Försäljning AB
Box 376
831 25 Östersund
Köpare Fresks Försäljning AB
Box 376
831 25 Östersund
Fresks Försäljning AB
Box 376
831 25 Östersund
NAD+BY+ Butikens GLN, se egen butikstabell.
Fresks Försäljning AB
Box 376
831 25 Östersund
GLN: Invoic/InvoicHeader/BuyerNeB/Buyer
Org.nr: Invoic/ InvoicHeader/ BuyerNeB/ AddressNeB/ PartyIdentifier.
Fresks Försäljning AB
Box 376
831 25 Östersund
Leveransort/adress /Invoice/cac:Delivery/cac:DeliveryLocation/cbc:ID= Butikens GLN, se egen tabell.
Om ni inte kan ange GLN till butiken i leveransadressen, ange det i ett annat fält i fakturan t.ex. AccountingCost, BuyerReference.
Invoice/cac:Delivery/cac:DeliveryAddress/cac:ID = Butikens GLN, se egen tabell.
Om ni inte kan ange GLN till butiken i leveransadressen, ange det i ett annat fält i fakturan t.ex. RequisitionistDocumentReference.
NAD+DP+Butikens GLN, se egen butikstabell. GLN: Invoic/ InvoicHeader/ DeliveryNeB/ DeliveryParty

E-fakturering via Peppolnätverket eller EDI-operatör

  • Fresks Försäljning AB är anslutna till Peppol och vi ser gärna att ni skickar era fakturor till oss den vägen i första hand.
  • E-faktura kan också skickas via er EDI-operatör.
  • Eventuella bilagor ska vara i PDF-format.

Adressering Sverige

Fakturaadress:
Fresks Försäljning AB
Box 376
831 25 Östersund

Peppol
Fresks Försäljning AB, organisationsnummer 556087-7325
Peppol identifierare: 0088:GLN till butiken (se egen butikstabell), eller 0007:5560877325

Samtrafik / Interop:
Operatören är Logiq, adressera till:
GLN: GLN till butiken, se egen butikstabell
Organisationsnummer 5560877325

K-Bygg Fresks butiker och GLN

Butik GLN
K-Bygg Fresks, Östersund 7350007280497
K-Bygg Fresks, Funäsdalen 7350007280312
K-Bygg Fresks, Kramfors 7350007280329
K-Bygg Fresks, Norsjö 7350007280336
K-Bygg Fresks, Sollefteå 7350007280343
K-Bygg Fresks, Storuman 7350007280688
K-Bygg Fresks, Sundsvall 7350007280367
K-Bygg Fresks, Undersåker 7350007280374
K-Bygg Fresks, Bollnäs 7350007280442
K-Bygg Fresks, Härnösand 7350007280459
K-Bygg Fresks, Strömsund 7350007280466
K-Bygg Fresks, Söderhamn 7350007280473
K-Bygg Fresks, Vilhelmina 7350007280480
K-Bygg Färingsö Trä 7350007280305
Gärdin & Persson Östersund 7350007280398
K-Bygg Umeå 7350007280381
K-Bygg Hisingsbacka 7350007280671
Harjus 7350007280695
K-Bygg Urbans, Liared 7350007280404
K-Bygg Urbans, Töreboda 7350007280411
K-Bygg Urbans, Jönköping 7350007280428
K-Bygg Urbans, Ulricehamn 7350007280435
K-Bygg Urbans, Mellerud 7350007280503
K-Bygg Urbans, Vetlanda 7350007280572
K-Bygg Linköping 7350007280596
K-Bygg Mjölby 7350007280510
K-Bygg Västerås 7350007280534
K-Bygg Motala 7350007280541
K-Bygg Rimforsa 7350007280558
K-Bygg Vadstena 7350007280565
K-Bygg Åtvidaberg 7350007280589
K-Bygg Huskvarna 7350007280602
K-Bygg Norrköping 7350007280619
K-Bygg Flen 7350007280657
K-Bygg Vingåker 7350007280664
K-Bygg Katrineholm 7350007280640

Kontakta oss för frågor och mer information

För frågor till Fresks Försäljning AB, kontakta:

Mail: ekonomi@k-bygg.se

Om ni inte har möjlighet att skicka e-faktura tas PDF emot via faktura@k-bygg.se

Om ni inte har någon EDI-operatör och vill komma i kontakt med Logiqs säljavdelning, kontakta oss:

Web: https://www.logiq.se/kontakta-oss/salg/

Mail: servicedesk@logiq.se