Information til dig som leverantör till Byggarnas Partner AB

Byggarnas Partner AB inkl K-Bygg Föllinge
går över till E-faktura via Logiq

För en effektivare, snabbare och säkrare fakturahantering har vi beslutat att gå över till elektronisk fakturahantering för leverantörsfakturor.
För att skicka elektroniska fakturor behöver ni ha avtal med en e-fakturaoperatör.
Om ni för närvarande inte har möjlighet att skicka e-fakturor kontakta gärna Logiq så hjälper de er att hitta en lösning.
Vi förväntar oss e-faktura från er från 2023-01-25.

Om ni inte har möjlighet att skicka e-faktura tas PDF emot via faktura.byggarnas@k-bygg.se.

Kom igång

STEG 1 STEG 2
Informera er nuvarande e-fakturaoperatör (VAN-leverantör) att ni önskar skicka e-faktura till K-Bygg Byggarnas Partner AB. Börja skicka e-faktura enligt nedan beskrivna innehållskrav och kontrollera gärna så er första fakturakörning mottagits av oss.

Logga in hos Inexchange och verifiera att Byggarnas Partner AB finns listat som mottagare.

Vid frågor, kontakta Inexchange

Verifiera i Pagero Online att Byggarnas Partner AB finns listat som mottagare.

Vid frågor, kontakta Pagero.

Informera TietoEvry om att fakturor till Fresks Försäljning AB ska skickas elektroniskt via EDI-operatören Logiq.
https://www.tietoevry.com/en/contact-tietoevry/

Informera Strålfors om att fakturor till Byggarnas Partner AB ska skickas elektroniskt via EDI-operatören Logiq.
https://www.stralfors.se/kontakt/

Vänligen kontakta din operatör för att komma igång. 

  • Skickar du PDF idag och inte har möjlighet att skicka EDI:
    • Kontakta Byggarnas Partner AB om de godkänner att ni fortsätter skicka PDF.
  • Vid frågor om innehåll i filer så som referenser mm, kontakta Byggarnas Partner AB. 
  • Övriga frågor gällande övergången, kontakta servicedesk@logiq.se

Innehållskrav

För att vi ska kunna behandla era e-fakturor måste nedanstående krav uppfyllas beroende på fakturatyp.

VARUFAKTUROR
Vid fakturering av varufakturor skall fakturan innehålla:

  • Inköpsordernummer: Består av sju, alternativt åtta siffror. Vi önskar en faktura per ordernummer.
  • Leveransadressens GLN nummer och ortsnamn (se egen butikstabell). Vi önskar en faktura per ort/resultatenhet.

OMKOSTNADSFAKTURA
Vid fakturering av omkostnadsfakturor skall fakturan innehålla:

  • Kostnadsställe: Butikens GLN-nummer
  • Namn på beställaren hos Byggarnas Partner AB

Se tabell nedan för vilka fält informationen ska läggas i olika format:

Sektion i BIS 3.0 (Peppol) Sektion i SVEFAK Sektion i EDIFACT Sektion i BEAst Invoice 3.0.1
Inköpsordernummer Invoice/ OrderReference/ID AdditionalDocumentReference/cac:ID / @identificationSchemeID=”ORDER” RFF+ON Invoic/ InvoicHeader/ ReferenceToDocument/ OrderNumber
Köparens referens (Byggarnas Partner Försaljning contact) /Invoice/ cbc:BuyerReference /Invoice/ BuyerParty/ Party/Contact/ Name /Invoice/RequisitionistDocumentReference[1] CTA+PD Invoic/ InvoicHeader/ ReferenceToDocument/ CustomerReferenceNumber
Partsinfo
Fakturamottagare Adresseras till butikens GLN, se egen butikstabell. Adresseras till butikens GLN, se egen butikstabell. UNB Reciever: 7350007280701
NAD+IV+7350007280701.

Byggarnas Partner AB
Källängsvägen 1
141 71 Segeltorp
GLN: Invoic/ InvoicHeader/ InvoiceeNeB/ Invoicee
Org.nr: Invoic/ InvoicHeader/ InvoiceeNeB/ AddressNeB/ PartyIdentifier.

Byggarnas Partner AB
Källängsvägen 1
141 71 Segeltorp
Köpare Byggarnas Partner AB
Källängsvägen 1
141 71 Segeltorp
Byggarnas Partner AB
Källängsvägen 1
141 71 Segeltorp
NAD+BY+ Butikens GLN, se egen butikstabell.

Byggarnas Partner AB
Källängsvägen 1
141 71 Segeltorp
GLN: Invoic/InvoicHeader/BuyerNeB/Buyer
Org.nr: Invoic/ InvoicHeader/ BuyerNeB/ AddressNeB/ PartyIdentifier.

Byggarnas Partner AB
Källängsvägen 1
141 71 Segeltorp
Leveransort/adress /Invoice/cac:Delivery/cac:DeliveryLocation/cbc:ID= Butikens GLN, se egen tabell.
Om ni inte kan ange GLN till butiken i leveransadressen, ange det i ett annat fält i fakturan t.ex. AccountingCost, BuyerReference.
Invoice/cac:Delivery/cac:DeliveryAddress/cac:ID = Butikens GLN, se egen tabell.
Om ni inte kan ange GLN till butiken i leveransadressen, ange det i ett annat fält i fakturan t.ex. RequisitionistDocumentReference.
NAD+DP+Butikens GLN, se egen butikstabell. GLN: Invoic/ InvoicHeader/ DeliveryNeB/ DeliveryParty

E-fakturering via Peppolnätverket eller EDI-operatör

  • Byggarnas Partner AB är anslutna till Peppol och vi ser gärna att ni skickar era fakturor till oss den vägen. Kom ihåg att ange GLN och ortsnamn på butiken, se tabell för vilka fält informationen ska läggas till.
  • E-faktura kan också skickas via er EDI-operatör. Kom ihåg at ange GLN och ortsnamn på butiken, se tabell för vilka fält som informationen ska läggas till i.
  • Eventuella bilagor ska vara i PDF-format.

Adressering Sverige

Fakturaadress:
Byggarnas Partner AB
Källängsvägen 1
141 71 Segeltorp

Peppol
Byggarnas Partner AB, organisationsnummer 556572-0231
Peppol identifierare: 0088:GLN till butiken (se egen butikstabell), eller 0007: 5565720231

Samtrafik / Interop:
Operatören är Logiq, adressera till:
Organisationsnummer 556572-0231
GLN: Se separat tabell

K-Bygg Byggarnas Partner butiker och GLN

Butik GLN
K-Bygg Segeltorp 7350007280701
Logistikcenter 7350007280756
K-Bygg Tullinge 7350007280718
K-Bygg Tullinge - ny lokal 7350007280909
K-Bygg Sorunda 7350007280725
K-Bygg Vaxholm 7350007280732
K-Bygg Vallentuna 7350007280749
K-Bygg Föllinge Notera!
Ingår i K-Bygg Byggarnas Partner från 1.12.2022
7350007280800

Kontakta oss för frågor och mer information

För frågor till Byggarnas Partner AB, kontakta:

Mail: ekonomi.byggarnas@k-bygg.se

Telefon: 08-588 846 55

Om ni inte har någon EDI-operatör och vill komma i kontakt med Logiqs säljavdelning, kontakta oss:

Web: https://www.logiq.se/kontakta-oss/salg/

Mail: sales@logiq.se